Põnevad valgustid sisekujunduses

Inspireerituna Design Studio e-poodi lisandunud külluslikust Taani brändi House Doctori valgustikollektsioonist, kirjutame sel nädalal erinevatest valgustitest ja nende kasutusvõimalustest sisekujunduses.

Valgusti ei ole ammu enam praktiline tarbekaup. Valgustitest ja valgusest on aina enam saamas silmatorkav disainelement sisekujunduses. Kusjuures tihti ei ole valgusallikat end nähagi, kasutatakse vaid õigesse kohta suunatud valgusvoogu. Suunatud valgusvoo allikat on võimalik peita kuhuiganes, näiteks laeääre taha või kapi sisse.

Suunatud valguseks võib olla kohtvalgusti, lauavalgusti, seinavalgusti – kõik variandid, mille valgusvoog on suunatud kohale ruumis, mida soovitakse rõhutada. Kõige tavapärasemalt soovitakse valgustada näiteks köögitasapinda, peegli ees olevat pinda, kirjutuslauda ning söögilauda.

Söögilaua valgusti on tihti ruumi südameks ning ettevalmistused selle õigesse kohta paigutamiseks tuleb teha juba ehitus- või remonttööde käigus. Söögilaua kohale on võib riputada ühe valgusti või mitmest erinevast valgusallikast koosneva valgusti, olenevalt kui intensiivset tulemust saavutada soovitakse. Pikema söögilaua puhul võib paigutada söögilaua kohale kõrvuti mitu valgustit.

Söögilaua valgustus ei pea aga alati tulema laest, see võib olla suunatud laua kohale lähedal asuvast seinapinnast, olla lauale asetatud valgusti või hoopis lauale kinnitatud valgusti. Viimasetel juhtudel tasub siiski jälgida, et kui valgustus jääb madalale lauapinnale ei tohiks ta söögilaua ääres istuvatele inimestele ebameeldivalt silma paista. Lauale kinnitatud valgustit võib kasutada ka mujal kodus, näiteks esikus või trepihallis, kus on mugav väiksemale lauale ajakirjad või autovõtmed asetada. 

Üheks populaarsust koguvamaks valgusallikaks on kindlasti valgusketid, mis varasemalt on levinud olnud vaid jõulukaunistusena. Valguskette on saadaval igas erinevas pikkuses, suuruses, toonis ning valgusallikad seal küljes varieeruvad väikestest LED pirnidest suurte tuntud E27 pirnideni. Valgusketti saab kasutada toas hubase valguse tekitamiseks ning väga efektiivsed on nad ka õues. Kes riputada ei soovi, võib valgusketi asetada suurema anumaga lauale – tulemus on igal juhul eriline. 

Ühes ruumis kasutatavad valgustid võivad olla, kuid ei pea olema sama stiili või seeria valgustid. Kombinatsioone saab luua põrandavalgusti, laevalgusti, seinavalgusti ja lauavalgusti hulgas. Tihti kasutatakse ruumis aga üht suuremat ja silmatorkavamat valgustit ning ülejäänud valitakse pigem tagasihodlikud. 

Pilt: Design Studio / House Doctor valgustid. 

Kui peale ehitus- ja remonttöid tihti kippusid juhtme otsa jääma lambipirnid sokliga rippuma, siis nüüdseks on sellest saanud tõeline hitt. Valides erinevates värvitoonides tekstiiljuhtmete, erinevate suuruste ja kujudega pirnide ning soklite vahel on võimalik üsna lihtsa lahendusega ruume valgustada. Rippuvaid pirne võib kasutada nii üksikuna, kui mitme kaupa kõrvuti paigutatuna või hoopis puntrasse seotuna.

 Mõtle hoolikalt läbi valgustuse eesmärk, ole julge ning leia endale sobiv lahendus!


Related Posts

Leave a comment